Czym kierować się przy wyborze balustrady na swój balkon?

Kategoria: Blog

balustrada balkonowa

Właśnie kończysz budowę domu? Jeśli jest piętrowy, prawdopodobnie posiadasz  w nim co najmniej jeden balkon lub taras. Takie miejsca muszą być zabezpieczone balustradami, nawet jeśli w domu nie mieszkają dzieci. Upadek z piętra nie jest niczym przyjemnym, a wręcz może skończyć się tragicznie. W sklepach oferowane są różne rodzaje balustrad. Czym kierować się, wybierając balustradę do swojego domu?

Jakość przede wszystkim

Pamiętaj, że główną funkcją balustrady jest ochrona życia i zdrowia. Przede wszystkim musi więc ona być mocna, solidna, zrobiona z naprawdę wytrzymałych materiałów. W tej kwestii prym wiodą balustrady metalowe, które są wyjątkowo odporne na działanie czynników pogodowych. Nie trzeba się martwić, że wilgoć w zimie osłabi ich konstrukcję, a czasem nie zaczną próchnieć ani gnić. Nie zaszkodzą im również korniki czy pleśń. Dopasujmy gabaryty balustrady tak, by była w stanie zatrzymać zarówno dorosłego, jak i małego człowieka. Barierka musi więc być dość wysoko, a pionowe pręty nie powinny być szersze niż rozmiar głowy dziecka. Jeśli posiadamy psa, dobrze jest tak zagęścić pręty, aby i on przypadkowo nie wypadł.

Wygląd

Wygląd balustrady jest kwestią drugorzędną, co nie oznacza oczywiście, że jest nieważny. Chociaż seryjnie produkowane metalowe balustrady wyglądają schludnie i elegancko, metaloplastyka umożliwia wykonanie produktu zgodnego  z projektem klienta. Jeśli więc wpadniemy na pomysł, że na balustradzie mają pojawić się np. inicjały głowy rodziny – nie ma z tym najmniejszego problemu. Kolorystycznie balustrada powinna pasować do elewacji domu. Nie musi być oczywiści w tym samym kolorze. Wystarczy, że będzie w tej samej tonacji kolorystycznej. Balustrady można pokrywać złotem, srebrem, miedzią, a także…  śniedzią.