Dlaczego warto wybierać schody z balustradą

Kategoria: Blog

blustrada

W domach wielopoziomowych schody są koniecznością. Zazwyczaj uzupełnia się je w balustrady, które ułatwiają wchodzenie i schodzenia, ale przede wszystkim zabezpieczają przed upadkiem. Wybierając balustrady schodowe należy również pamiętać, że pełnia one nie tylko rolę użytkową, ale są również efektowną dekoracją wnętrza. Barierki schodowe można podzielić pod względem konstrukcji na trzy zasadnicze grupy: balustrady ażurowe, pełne i kurtynowe.

Typy konstrukcyjne i mocowanie balustrad wewnętrznych

Balustrada pełna utworzona jest przez ściankę biegnącą wzdłuż biegu schodów. Może być ona wykonywana z betony, płyt gipsowo-kartonowych, tafli szkła lub z pustaków. Balustrada kurtynowa wykonywana jest z pełnych elementów mocowanych do konstrukcji głównej. Części wypełniające może stanowić szkło, tworzywo sztuczne, wysokiej jakości blacha tłoczona lub perforowana. Najczęściej wykorzystywanym typem jest balustrada ażurowa. W tym typie balustrad między słupkami konstrukcyjnymi znajduje się mocowane do nich wypełnienie. Z reguły są to elementy drewniane lub metalowe. Pięknym elementem wystroju wnętrz są balustrady z kutego metalu o interesujących kształtach.  Mocowanie balustrady zależy często od typu schodów. W przypadku schodów żelbetonowych mocowanie balustrady można wykonać w trakcie budowy. W miejscach, w których będą montowane słupki wypuszcza się pręty do których po ułożeniu okładziny, montuje się słupki. W przypadku, kiedy balustrada montowana jest później. Nawiercenia wykonuje się bardzo delikatnie, aby nie zniszczyć okładziny.

Materiał wykonania balustrad

Często wybieranym materiałem na balustrady jest drewno. W tym celu wykorzystuje się najczęściej drewno dębowe, bukowe lub egzotyczne. Ze względu na swój masywny wygląd tego typu balustrady prezentują się lepiej w dużych, przestrzennych wnętrzach. Równie dobrze, zarówno we wnętrzach dużych, jak i mniejszych prezentuje się metal. W produkcji barierek wykorzystuje się najczęściej stal węglową, nierdzewną oraz kutą. Charakteryzują się one trwałości i solidnością. Powierzchnie metalowe wykańcza się grawerami, polerowaniem, żłobieniami i malowaniem. Odpowiednio wykonane i dobrane balustrady metalowe są pięknym dopełnieniem wystroju wnętrza.