Bramy wjazdowe i ich rodzaje

Kategoria: Blog

brama wjazdowa

Brama wjazdowa spełnia bardzo ważną rolę w całym systemie ogrodzenia. Wybierając bramę wjazdową trzeba mieć świadomość, że zarówno ona jak i furtka będą intensywnie eksploatowane. Nie oznacza to jednak, że brama wjazdowa ma być jedynie funkcjonalna. Jest ona również rodzajem wizytówki naszego podwórza, dlatego powinna być jednocześnie elegancka. Ponadto brama wjazdowa powinna umożliwiać nam szybki i komfortowy wjazd oraz wyjazd z posesji. Zależy to nie tylko od jej odpowiedniej lokalizacji, ale również wymiarów i rodzaju.

Jakie wymiary powinna mieć brama wjazdowa

Niezależnie od tego czy decydujemy się na bramę metalową czy z innego materiału, bardzo ważne są jej wymiary. Przyjmuje się, że szerokość bramy powinna być nie mniejsza niż 2,4 m. Jednakże jeżeli zależy nam na wygodzie i łatwej możliwości manewrowania można zdecydować się na model o szerokości 3,4-4 m. Równie istotna jest wysokość bram. Mieście się ona w przedziale od 120 do 175 cm. Wysokość i styl bramy powinien być dobrany zgodnie z ogrodzeniem posesji.

Brama rozwieralna

Brama rozwieralna jest najbardziej tradycyjną konstrukcją. Może posiadać jedno lub dwa skrzydła, które otwiera się na boki. Bramy jednoskrzydłowe wykorzystuje się w przypadku niewielkich posesji. Warto jednak pamiętać, że jedno skrzydło może być dość ciężkie i niepraktyczne w otwieraniu, dlatego tego typu konstrukcje należą do rzadkością. Dlatego na bramę rozwieralną wykorzystuje się zazwyczaj konstrukcje dwuskrzydłowe. Są one znacznie bardziej praktyczniejsze i łatwiejsze w użytkowaniu.

Bramy przesuwne

Bramy przesuwne to nowoczesne, jednoskrzydłowe konstrukcje. Taka brama otwiera się wzdłuż jednej strony ogrodzenia. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ nie zajmuje ona przestrzeni parkingowej, ani podjazdu. Dzięki temu dobrze sprawdza się również w przypadku małych aranżacji. W przypadku masywnych ogrodzeń, bramę osadza się na specjalnych szynach. Zapewniają one płynną pracę mechanizmów, jednocześnie podtrzymując przęsło. Należy jednak pamiętać, że na szynach mogą gromadzić się drobne, konieczne do usuwania zabrudzenia. Jeżeli chcemy uniknąć ich czyszczenia, można zainwestować w lżejszą konstrukcję samonośną.