Czy schody mają wpływ na przestronność mieszkania?

Kategoria: Blog

przestronność mieszkania

Osoby posiadające piętrowe mieszkania lub domy często zbyt mało czasu poświęcają na zaprojektowanie w nich schodów. O ile w przestronnych domach ten problem nie jest tak bardzo dokuczliwy, o tyle w mieszkaniach wystarcza niewielki błąd, by je przytłoczyć. Zdarza się, że ciężkie, betonowe,  zabudowane barierkami schody dominują pokój, i sprawiają nieco klaustrofobiczne uczucie. Jak uniknąć tego błędu i schodami optycznie powiększyć mieszkanie?

Jasne kolory, przeszklenia

Jasne kolory są zawsze sprzymierzeńcem w walce o przestrzeń. Nie inaczej jest w wypadku schodów. Jeśli nawet decydujemy się na schody wylewane z betonu, zróbmy na nich jasne, drewniane stopnie, lub przykryjmy je jasną wykładziną. Duże znaczenie mają też barierki. Ciężkie i toporne optycznie pomniejszą pomieszczenie. Wybierzmy raczej coś ażurowego, albo zainteresujmy się barierkami szklanymi. Innym pomysłem na „odciążenie” schodów jest ich delikatne podświetlenie wężami LED.

Schody metalowe

Schody metalowe  dzięki swojej konstrukcji sprawiają wrażenie, jakby wisiały w powietrzu. Są ażurowe i bardzo delikatne. Prześwity między stopniami dodają im lekkości. Idealnie więc sprawdzą się jako schody w mieszkaniu piętrowym lub nowoczesnym lofcie. Aby jeszcze bardziej oszczędzić miejsce pomyślmy o schodach krętych na słupie. Sama konstrukcja potrzebuje mniejszej przestrzeni do montażu, a dodatkowo posiada niebanalny i rzadko spotykany wygląd. Schody metalowe są równie bezpieczne jak schody betonowe, czy drewniane. Solidna konstrukcja jest montowana do podłogi i sufitu tak stabilnie, żeby można je było użytkować jak zwykłe schody. Wybierając schody należy się zastanowić, czy będą po nich noszone jakieś duże gabaryty. W wypadku schodów krętych ich przenoszenie jest nieco utrudnione.