Jedną z metod zabezpieczenia bram metalowych przed korozją jest ich ocynkowanie. Zyskują również odporność na zmienne czynniki zewnętrzne. Można także malować je proszkowo z podkładem cynkowym. A co w sytuacji, gdy pojawiła się już rdza? Przedstawiamy przegląd technologicznych rozwiązań. Zapraszamy do lektury.
W przypadku, gdy bramy metalowe nie były od początku odpowiednio zabezpieczane, narażone są na procesy utleniania metali, a w konsekwencji ubytki w konstrukcji. Mechaniczne usuwanie skutków korozji jest czasochłonne i pracochłonne, poza tym trzeba je ponawiać. Jeśli efekty nie są zadowalające, sposobem na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy jest postawienie na nowoczesną technologie antykorozyjną. Są sytuacje, gdy warto zdecydować się na zainwestowanie w nową bramę, której konstrukcja jest odpowiednio zabezpieczona już na etapie produkcji.
Na rynku dostępna jest metoda ocynkowania galwanicznego, czyli naniesienie powłoki ochronnej poprzez zanurzenie elementów stalowych w kąpieli złożonej z cząsteczek cynku, które po podłączeniu do prądu osiadają na zanurzonych elementach, tworząc powłokę ochronną. Warstwa tej powłoki jest estetyczna, połyskliwa, natomiast dość cienka i niestety nie pokrywa trudno dostępnych elementów konstrukcji.
Metoda ocynkowania ogniowego, choć starsza, okazuje się w wielu przypadkach skuteczniejsza. Polega na zanurzeniu elementów stalowych w kąpieli z ciekłego cynku ( o temperaturze 450-500⁰C). Cynk dokładnie opływa całą przestrzeń powierzchni stalowej i pozostawia warstwę od 70 do 150 mikrometrów, która chroni stalowe elementy przez okres kilkudziesięciu lat. Niestety ta metoda nie jest wolna od wad. W procesie technologicznym mogą powstać zgrubienia i nierówności.
Malowanie proszkowe to technologia, za pomocą której można nanieść powłokę ochronną na elementy z aluminium, stali oraz innych metali w celu ich ochrony przed korozją. Na dokładnie oczyszczoną z zanieczyszczeń i nierówności powierzchnię nanoszone jest zabezpieczenie antykorozyjne, np. jako podkład świetnie sprawdza się zanurzenie elementów metalowych w roztworach fosforanów cynku, żelaza, magnezu i kwasu fosforowego. Po dokładnym osuszeniu elementów oraz ich uziemieniu, nanoszone są za pomocą pistoletu natryskowego cząsteczki wybranych pigmentów oraz żywice poliestrowe. Nanoszony proszek jest z kolei naładowany dodatnio i dzięki temu idealnie przylega do malowanych detali. Nałożona powłoka jest utwardzana w specjalnej suszarce elektrycznej w temperaturze od 100 do 180 ⁰C.
Coraz powszechniej stosowane jest malowanie proszkowe elementów wcześniej ocynkowanych za pomocą kąpieli w ciekłym cynku. Takie zabezpieczenie metalowych elementów bram zapewnia skuteczną ochronę antykorozyjną na co najmniej 10 lat (w zależności od warunków atmosferycznych oraz specyfiki otaczającego terenu, np. ewentualne sąsiedztwo fabryk). Jest to tak zwana powłoka duplex.