Bramy garażowe dostępne są na rynku w wielu różnych wariantach, a wybór optymalnego rozwiązania musi zostać dostosowany do możliwości terenowych, dostępnej powierzchni i potrzeb użytkowników. Nie bez znaczenia pozostaje również kryterium finansowe. Brama garażowa pełni funkcję użytkową i zabezpiecza przestrzeń garażową przed dostępem niepowołanych osób oraz funkcję reprezentacyjną, warunkując odbiór estetyczny. Powinna wizualnie harmonizować z elewacją budynku oraz ogrodzeniem, a także charakteryzować się trwałością, wytrzymałością mechaniczną i odpornością na warunki atmosferyczne.
Bramy garażowe klasyfikowane są w oparciu o kryterium konstrukcyjne, warunkujące metodę ich otwierania. Bramy segmentowe zbudowane są z kilku stalowych paneli, które poruszają się wzdłuż prowadnic pionowych oraz sufitowych. Segmenty połączone są zawiasami i wyposażone w uszczelki. Poszczególne segmenty bramy wsuwają się jeden za drugim w systemie sekcyjnym. Bramy segmentowe poruszają po wyznaczonej przez prowadnicę osi pionowej, dlatego nie potrzebują zbyt wiele miejsca i dedykowane są niewielkim przestrzeniom oraz wąskim podjazdom. W przypadku niskich, ale szerokich garaży można zastosować poziome bramy segmentowe, poruszające się w bok, choć jest to rozwiązanie bardzo rzadko stosowane. Bramy segmentowe to zdecydowanie najpopularniejszy wybór wśród inwestorów. Wyróżnia je wyjątkowa praktyczność, szczelność i estetyka wykonania.
Bramy roletowe to rozwiązanie, które również rekomendowane jest dla terenów o mniejszych możliwościach wykorzystania przestrzeni. W przeciwieństwie do bram segmentowych nie potrzebują dodatkowego miejsca na suficie lub ścianie bocznej. Zasada ich działania jest identyczna, jak rolet zewnętrznych. Kurtyna stworzona jest z aluminiowych lub stalowych lameli, połączonych przegubowo. Porusza się po pionowych prowadnicach i zostaje następnie nawinięta na wał nawojowy, instalowany w estetycznej skrzynce. Bramy roletowe to opcja stricte użytkowa, wykorzystywana najczęściej w lokalach usługowych, budynkach handlowych i przestrzeniach przemysłowych. W budownictwie mieszkaniowym rozwiązanie to jest rzadko stosowane. Warto przy tej okazji wspomnieć, że mechanizm żaluzjowy zawsze wyposażony jest w napęd elektryczny.
Kolejnym rozwiązaniem, na które można się zdecydować są bramy rozwierne, zbudowane w oparciu o ościeżnicę i otwierane na zewnątrz skrzydło. Opcja wyróżnia się bardzo dużymi możliwościami aranżacyjnymi i najczęściej kojarzona jest z produktami rzemieślniczymi, kutymi w metalu na indywidualne zamówienie. Rozwiązanie takie pozwala osiągnąć ciekawe efekty estetyczne. Nowoczesne bramy rozwierne dostępne są również w wersji bardziej uniwersalnej i w takich przypadkach wykonywane są ze stalowych kształtowników oraz ocynkowanej blachy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że bramy rozwierne potrzebują znacznie więcej wolnego miejsca na podjeździe niż pozostałe typy. Dodatkowo, nie zawsze można w nich zainstalować system do automatycznego otwierania.
Ostatnim rodzajem bramy garażowej jest brama uchylna, która również cieszy się dużą popularnością i jest szeroko rozpowszechniona w budownictwie jednorodzinnym. Podobnie, jak bramy segmentowe potrzebuje dodatkowego miejsca pod sufitem. Niezbędne będzie także wolne miejsce na podjeździe, ponieważ bramy uchylne otwierają się w ten sposób, że ich dolna część wysuwa się na zewnątrz garażu od dołu, a następnie skrzydło z jednolitego arkusza blachy stalowej unosi się do góry. Konstrukcja opiera się o prowadnice, poprzeczki, sprężyny i ślizgi boczne. Często wykańczana jest okładziną drewnianą lub z PVC, a jej niewątpliwym atutem jest przystępna cena. Brama nie jest tak szczelna, jak rozwiązania segmentowe, ale charakteryzuje się wyjątkową niezawodnością systemu otwierania i zamykania. To jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań do garaży nieocieplanych.
Na koniec należy rozważyć parametry bezpieczeństwa, funkcjonalności oraz termoizolacyjności bramy garażowej. Warto zastanowić się nad opcją zainstalowania systemu automatycznego, który znacznie ułatwia obsługę bramy. Umożliwia również montaż dodatkowych elementów elektronicznych, jak fotokomórka czy system automatycznego zatrzymania. Bramy garażowe sterowane automatycznie stają się obecnie standardem.